نیازمندیهای صنعت ساختمان

انواع پارتیشن


انواع پارتیشن

انواع پارتیشن

Partition wall ، دیوار جداکننده یا در اصطلاح عامیانه پارتیشن ، به دیواری غیر حامل گفته می شود که وظیفه تقسیم بندی قسمت های مختلف یک فضا را بر عهده دارد . این فضای در دست که می تواند یک سوله ، مدرسه ، سالن بزرگ ، دفتر کار یا منزلی مسکونی باشد ، چنانچه در نقشه های اولیه بدون تقسیم بندی های رایج ساخته شده باشد و یا کاربر نیازمند  استفاده بهینه از جای جای این بستر فراخ باشد ، پارتیشن می تواند محیط مذکور را به فضاهای کوچک تر و کاربردی تری تبدیل کند .  اگر بخواهیم انواع پارتیشن را معرفی کنیم ، بی تردید عناصر زیادی برای تفکیک و طبقه بندی آن ها وجود خواهند داشت .

به عنوان مثال جنس پارتیشن ها ، امکان دید از دو سوی آن یا مسدود بودن نما ، ثبات یا جابجایی این محصولات و ارتفاع آن ها از جمله عوامل موثر در تقسیم بندی این محصولات می باشد ؛ اما با این حال شاید بتوان مهمترین ویژگی جداکننده پارتیشن ها –بویژه در نمونه های اداری- را تعداد جداره ها و ضخامت آن ها دانست . در این نوع تقسیم بندی ، گاهی همین که فضای باز یک سازه به اتاقک های کوچکی تقسیم شده و هر کارمند دارای مرزی مشخص با همسایگان خود باشد برای کارفرما کافیست . گاهی همین تقسیم بندی می تواند تا ارتفاعی خاص بالا آمده و تا سقف کشیده شده باشد و گاهی نیز می تواند با تجهیز شدن با یک درب ، محیط مجزا و ایزوله از نظر جلوه های بصری تشکیل دهد .

می دانیم که یک لایه چوب (از هر جنسی) توانایی حفظ دما در یک نقطه یا عدم انتقال صدا را ندارد ، در نتیجه استفاده  از یک لایه تنها به محدود شدن تصاویر کمک می کند . این درحالیست که زمانی که قصد عایق شدن صدا و حرارت یک محیط را داشته باشیم ، از پارتیشن دو لایه استفاده می کنیم . این نوع پارتیشن که قابلیت قرار دهی شیشه و طلق را در بخش هایی از خود داراست ، می تواند به تعدیل صدا نیز کمک کرده و همچون تیغه ای گچی محیطی مجزا را به وجود آورد .


مطالب مرتبط