نیازمندیهای صنعت ساختمان

انواع درب اتوماتیک


انواع درب اتوماتیک

انواع درب اتوماتیک

درب اتوماتیک به مجموعه ای از درب هایی گفته می شود که برای گشودن و بستن آن نیازی به صرف انرژی مستقیم توسط انسان نبوده و ترکیبی از سیستم های الکترونیکی و مکانیکی این وظیفه را بر عهده می گیرند . در اینگونه محصولات که شمارش تنوع آن ها از توان خارج است ، سامانه های گوناگونی برای تامین نیروی محرکه اولیه ، نوع حرکت درب ، جنس و کاربرد آن ها وجود دارد ، لذا با تعریف حالات کلی آن ها به معرفی انواع درب اتوماتیک می پردازیم .

از سال های نچندان دور به یاد می آوریم که اگر فردی قصد خروج از منزل خود با خودروی شخصیش را داشت ، یک بار برای گشودن درب حیاط (یا پارکینگ) ویک بار نیز برای بستن آن ملزم به پیاده شدن بود . اگر این عمل تنها برای یک رفت و برگشت ساده در روز انجام می پذیرفت ، ماهانه شخص مذکور مجبور به ۱۲۰ بار پیاده شدن از اتومبیلش بود که این تعداد دفعات خروج علاوه بر صرف انرژی و اتلاف زمان ، احتمال سرقت این وسیله را نیز افزایش می داد .

درب اتوماتیک پارکینگی به عنوان پرطرفدارترین محصول این مجموعه که راه حلی مفید و منطقی برای باز و بسته شدن این درب به کمک ریموت کنترل ، چشم الکترونیکی و سایر حسگرها فراهم آورده است  تا علاوه بر کاهش مصرف انرژی کاربران ، زمان انجام کار کاهش و کیفیت و امنیت درب افزایش یابد عموماً در مدل های لولایی ، کرکره برقی ، زیر سقفی یا سکشنال و کشویی یا جک ریلی یافت می شود . در مقام دوم درب اتوماتیک درب های شیشه ای جای می گیرند .

این درب ها که نمونه آن را در فرودگاه ها ، مراکز خرید ، فروشگاه های زنجیره ای ، ادارات ، بیمارستان ها و سایر اماکن پر تردد دیده ایم ، با اتکا به قدرت چشمانی تیز بین و حساس در برابر تحرک اشیاء عکس العمل نشان داده و گشوده می شود .

از جمله مهمترین زیر گروه های این دسته نیز می توان به درب های اتوماتیک شیشه ای اسلایدینگ ، نیم گرد ، تمام گرد یا ریوُلوینگ ، مثلثی ، تلسکوپی و لولایی یا سوئینگ اشاره کرد .


مطالب مرتبط