نیازمندیهای صنعت ساختمان

قالب پلاستیکی سنگ مصنوعی


قالب پلاستیکی سنگ مصنوعی

قالب پلاستیکی سنگ مصنوعی ، با وجود اینکه هزاران سال از پیدایش نخستین تمدن های انسانی می گذرد ، اما هنوز هم بسیاری از مصالحی که در آن دوران مورد استفاده قرار می گرفتند محبوبیت خود را داشته و اگرچه در کاربرد ، نحوه فرآوری و استفاده از آن ها تغییرات فراوانی شکل گرفته است ، اما کماکان در زمره پرطرفدارترین مصالح ساختمانی قرار دارند .

قالب پلاستیکی سنگ مصنوعی

به عنوان مثال ، الوارهای چوبی که روزی بن و پایه برپایی خانه های بسیاری بوده و علاوه بر اینکه به عنوان تیر و ستون در سازه های بسیاری مورد استفاده قرار می گرفتند ، در مناطقی هم به عنوان متریال اصلی کف ، سقف و دیوار ها مصرف می شدند ، امروزه به صورت قطعات ترموود با کمک ماشین آلات صنعتی خشک شده یا در قطعاتی کوچک ، منظم و پرداخت شده به عنوان کفپوش به خانه های ما ورود پیدا می کنند .

با عنایت به این مثال می توان دریافت که با وجود تغییر شکل این پدیده های طبیعی ، همواره شرایط استفاده از آن ها فراهم بوده و می توان در کسوتی جدید از این محصولات استفاده کرد .

سنگ ها نیز به عنوان یکی دیگر از پدیده هایی که با عمر زیاد خود از دیرباز تا کنون در ساختار یک بنا مورد استفاده قرار می گرفتند ، با تغییر شکل مستمر و تنوع در کاربرد خود ، همینک به شکل لایه هایی برای پوشاندن سطوح عمودی و افقی ساختمان ها – چه جداره های داخلی و چه خارجی – مورد استفاده قرار می گیرند . با وجود اینکه امکانات و تکنولوژی تحت اختیار بشر در قرن حاضر امکان تغییر شکل این محصولات با تنوع و پیچیدگی های فراوانی را فراهم کرده است ، اما باز هم مشاهده می شود که عده ای به استفاده از سنگ ها با شمایلی اصیل تر و ساختاری دست نخورده تمایل دارند .

در همین اثنا به دلیل اینکه امکان استفاده از این محصولات به صورت مستقیم و بی واسطه به ویژه در فضاهای داخلی دشوار بوده و چالش هایی مانند وزن زیاد ، عدم نصب و برچیدن آسان یا مشکلات نگهداری از قبیل ترک خوردن یا رشد جانوران میکروسکوپی در فواصل بین آن ها دردسرهایی را برای کاربران این محصولات به وجود می آورد ، استفاده از مصنوعاتی با ظاهر مشابه راه حلی کاربردی ، کم خرج و دردسترس با زیبایی فراوان می باشد که سبب شده است تا امروزه شاهد استفاده از آن ها در مکان های زیادی باشیم .

وجود دیوارهای یا سنگ های مصنوعی در یک دفتر کار ، جداره ای شبهه آجری در یک بوتیک ، لفافه ای از سنگ های عظیم الجثه برای پوشاندن یک آب نما یا کناره های باغچه و حتی استفاده از سنگ های رسوبی در ساختار نمای یک ساختمان جملگی مصادیقی از استفاده صحیح از نمونه های پیش ساخته و به طور مشخص قالب پلاستیکی سنگ مصنوعی می باشد .

با توجه به این توضیحات امروزه قالب پلاستیکی سنگ مصنوعی که عموماً از جنس مواد پلیمری یا سیلیکونی ساخته می شوند ، با در بر گرفتن سمنت پلاس یا همان ملات های سیمانی ، ماسه ای یا بتنی به انضمام افزودنی هایی برای افزایش استحکام و گرفتن رنگی مناسب به کار برده می شوند وظیفه شبیه سازی سنگ های طبیعی را بر عهده دارند .  قالب پلاستیکی سنگ مصنوعی با شبیه سازی انواع موزائیک های طرح آنتیک و ساده ، سنگ های مصنوعی دکووراتیو و بادبر ، قطعات جدولی ، قرنیز ، بامپوش و همچنین قطعات مختلف مبلمان شهری ، کفپوش های خیابانی ، گلدان ، کتیبه و دیگر مصنوعاتی که قابلیت ساخته شدن با سنگ را دارند ، با تقلید از ساختار مصالح سنگی ، جلوه زیبای آن را در وزنی کمتر ، تنوعی بیشتر در رنگ آمیزی ، قیمتی مقرون به صرفه و شرایطی آسان تر برای نصب به وجود آورده اند .


مطالب مرتبط